کلات دانلود مشاهده بارسلونا رئال مادرید

کلات: دانلود مشاهده بارسلونا رئال مادرید بارسلونا رئال مادرید گل راکیتیچ

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری یک عمر مانده تا ابد! , راجع به فیلم سد معبر

سد معبر به عنوان دومین فیلم سینمایی بعد از کارگردانی مشترکش در خسته نباشید؛ سوژه بکر و تازه ای دارد. زندگی مامورانی که با دست فروشان در خیابان برخورد می کنند، س

یک عمر مانده تا ابد! , راجع به فیلم سد معبر

راجع به فیلم سد معبر؛ یک عمر مانده تا ابد!

عبارات مهم : تصویر

سد معبر به عنوان دومین فیلم سینمایی بعد از کارگردانی مشترکش در خسته نباشید؛ سوژه بکر و تازه ای دارد. زندگی مامورانی که با دست فروشان در خیابان برخورد می کنند، سوژه ای است که پیش از این در سینمای کشور عزیزمان ایران به آن پرداخته نشده بود و جالب آن که سعید روستایی که با فیلم ابد و یک روز توانست نام خود را بر سر زبان ها بیندازد، فیلمنامه اثر را نوشته هست. ولی سد معبر از نقطه ای آسیب دیده که گمان می شد بتوان نقطه قوت اثر قلمداد کرد.

یک عمر مانده تا ابد! , راجع به فیلم سد معبر

در حقیقت می توان گفت نقطه آسیب سد معبر فیلمنامه آن هست. فیلم راوی داستان قاسم با بازی حامد بهداد هست؛ یک کارمند شهرداری که وظیفه مقابله با دست فروشانی را دارد که موجب سد معبر شده است اند. قاسم که اخیرا به همسرش با بازی باران کوثری ارث قابل توجهی رسیده و قصد دارد با آن یک خودروی سنگین تهیه کند، ولی درگیری های متعددی دارد که قرار است در فیلم آنها را دنبال کنیم.

درباره سد معبر ناچار به گفتن این عنوان هستیم همان طور که این فیلم نام سعید روستایی را به عنوان فیلمنامه نویس یدک می کشد، طبق انتظاری که نام روستایی به عنوان خالق یکی از موفق ترین فیلم های اجتماعی سال های اخیر به وجود می آورد، همان طور هم با محتوایی اجتماعی به بینندگان عرضه شده؛ محتوایی که دغدغه روستایی در ابد و یک روز نیز بوده و طرحی از محسن قرایی باعث شده است تا فیلمنامه سد معبر اینچنین نگارش و درنهایت به زبان تصویر ترجمه شود. فیلمی که داستانی از قشر خاصی از جامعه را به تصویر کشیده هست، ماموران سد معبر شهرداری که همه جامعه آنها را می شناسند و قطعا بسیاری نیز با آنها برخورد داشته اند.

انتخاب این سوژه به خودی خود کمک زیادی به این که اثر بتواند جالب باشد، خواهد کرد، لیکن بسیاری از مردم کنجکاوند تا ببینند کار و زندگی این قشر چگونه به تصویر کشیده شده است هست. ولی داشتن سوژه ای خوب و جالب تنها بخش کوچکی از ابتدای کار فیلمسازی است و پرداختن درست به آن و از همه مهمتر نوع نگاهی که به این عنوان خاص وجود دارد، بسیار مهمتر و بزرگتر است.

سد معبر مانند بسیاری دیگر از آثار سینمای ما بزرگترین ضربه را از فیلمنامه اش می خورد، فیلمنامه ای که همزمان می خواهد قصه بگوید، خبر اخلاقی برساند، جالب و پرجنب وجوش باشد و درنهایت بتواند کاری کند تا بیننده در مقام قضاوت بنشیند و شخصیت ها و اعمال ارزش را تحت نظر گرفته و در مورد آنها فکر کند، اتفاقاتی که باید در فیلم های اجتماعی سطح اوج رخ دهند تا بتوانند تأثیرگذار باشند، ولی به علت وجود ضعف در فیلمنامه سد معبر هیچ یک از این اتفاقات به درستی رخ نمی دهند.

در آخر باید این توصیه را نیز مورد توجه قرار دهیم که سد معبر به عنوان فیلمی که درون خود پیامی اخلاقی دارد، نه با نگاهی بدبینانه به بدترین شکل ممکن، بلکه به یکی از شکل های بدی که می توانسته، این خبر اخلاقی و البته اجتماعی اش را ارایه داده هست. می دانیم که انتقال و ارایه خبر براساس دیالوگ های شعاری و براساس یکی از تکامل نایافته ترین شیوه های ارایه خبر در مدیوم سینماست و در این بین این توصیه که سد معبر پیامش را با چندینه دیالوگ در قسمت های مهم فیلم که به صورت سطحی بیان می شوند، ارایه می دهد، از آسیب های مهم فیلم است که نه تنها ضربه ای بزرگ به رساندن این خبر وارد کرده که به خود فیلم و کلیت آن نیز آسیب رسانده و باعث شده است شور و پیچیدگی قصه و گره های آن تنها به همان چند دقیقه ابتدایی معطوف شده است و بعد از آن دیگر فیلم توان کافی جهت ضربه زدن یا آگاه کردن درست را نداشته باشد.

سد معبر به عنوان دومین فیلم سینمایی بعد از کارگردانی مشترکش در خسته نباشید؛ سوژه بکر و تازه ای دارد. زندگی مامورانی که با دست فروشان در خیابان برخورد می کنند، س

چنین شده است که سوژه ای بالقوه قابل قبول و خوب که در خود اتفاقات و چالش های فراوانی دارد، ازبین رفته و درنهایت اثری به بیننده ارایه شده است است که نه درست پیامش را می رساند، نه می تواند به عنوان اثری اجتماعی در مورد قشری خاص، تصویری درست از آنها ارایه دهد و نه این که می تواند استفاده ای بهینه از این سوژه کند تا حرفی دیگر را بزند. بله؛ سد معبر فیلمی است که می توانست بسیار بهتر از این باشد.

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: تصویر | اخلاقی | تصویری | فیلمنامه | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog